недеља, 25. децембар 2011.

Karakteristike TFT Monitora


1.       Velicina monitora predstavlja duzinu dijagonale. Kod CRT monitora to je dijagonala katodne cevi. Zbog toga je velicina slike kod TFT monitora jednaka velicini slike CRT monitora cija je dijagonala par inca veca (17“ TFT 19“ CRT).
2.       Rezolucija monitora izrazava se kao proizvod 2 broja, npr 1024 (horizontala) x 1680 (vertikala).
3.       Vreme odziva je vremenski interval koji je potreban da crna tacka postane bela i ponovo se vrati u crnu tacku. CRT monitori imaju vecu brzinu odziva od TFT monitora. U sustini vreme odziva pokazuje koliko brzo mogu da se menjaju boje. Veliko vreme odziva znaci pojavu zamrljane slike pri brzoj promeni sadrzaja. Prihvatljive vrednosti za vreme odziva su par ms.
4.       Kontrast je odnos sjajnosti najtamnijeg (crno) i najsvetlijeg (belo). Sto je kontrast veci, boje su ostrije i kvalitet slike je veci. Minimalne vrednosti kontrasta su 700:1, a TFT monitori imaju vrednosti par hiljada (1000:1).
5.       Sjajnost monitora sluzi da opise sjajnost bele boje koju monitor moze da podrzi. Visoka sjajnost je potrebna kod tamnih scena i vodi ka boljem kontrastu. Sjajnost monitora ne bi trebala da bude manja od 150 cd/m^2.
6.       Dubina boja – ovaj parametar oznacava koliko boja TFT monitor moze da podrzi. Danas je uobicajeno da se za svaku osnovnu boju koristi 1 bajt odnosno 256 nijansi osnovne boje sto je ukupno 256 * 256 * 256 = 2^24, a to je oko 16 miliona boja.
7.       Ugao vidljivosti – ovo svojstvo opisuje kako se menja kvalitet slike odnosno izoblicuju boje ako se posmatrac pomera horizontalno ili vertikalno od centralne ose monitora. Ovaj parametar je bitan kod grupnih prezentacija i izrazava se u stepenima po vertikali i horizontali, npr. 170*/170*.
8.       Ucestanosti osvezavanja slike – kod CRT monitora prirodno se zahteva osvezavanje slike zbog konacne perzistencije fosfora  (iscrtava se linija po linija). Kod TFT monitora upravljanje tackama je potpuno drugacije odnosno nema iscrtavanja, vec se sve tacke svojim jednovremeno kontrolisu svojim tranzistorom. Kod CRT monitora brzina osvezavanja ili vertikalna ucestanost nije trebala da bude manja od 72Hz zato sto dolazi do treperenja slike i zamora ociju korisnika. Kod TFT monitora brzina osvezavanja je 60Hz i nema treperenja zato sto se sve tacke odjednom kontrolisu.
9.       Odnos sirine i visine slike – ovo u sustini predstavlja kolicnik rezolucija po horizontali i vertikali, npr. 1600x1200 = 4:3, 1280x1024 = 5:4. Monitori pod nazivom Wide Screen imaju odnos 16:10, kod televizora je to obicno 16:9.
10.   Zracenje – TFT monitori ne zrace za razliku od CRT. Zracenje potice kod CRT monitora od otklonskih sistema koji stvaraju elektromagnetna polja. Od ovih monitora se iz tog razloga treba odaljiti za duzinu ruke i najmanje 1m od bocnih monitora.

Нема коментара:

Постави коментар